Cykl tekstów „Dobre zdanie”

Gdzie jest rozdział?!

Nie wiem, czy wiecie, od czego jest redaktor.

Otóż krzyczenie „Gdzie jest rozdział?!” należy do obowiązków pobocznych. Redaktor nie jest też od sprawdzania przecinków i szukania literówek. Od tego są korektorzy i korektorki.

Redaktor z kolei jest od tego, żeby teksty były lepsze, a w miarę możliwości nawet dobre. Szuka błędów logicznych, dziur w opowiadanej historii, weryfikuje informacje, grzebie w języku, w fabule, w postaciach. Musi też pilnować, by zdania, które lądują w finalnym tekście były po prostu dobre. Tak, by czytelnik o tekście również mógł mieć… dobre zdanie.

Cykl #dobrezdanie powstał w roku 2021 w przestrzeni niezbyt przyjaznej tekstom, tj. na Instagramie. Powstał z braku. Braku w przestrzeni socjalmediowej miejsca, w którym ktoś posiadający odpowiednie zaplecze merytoryczne (a najlepiej wykształcenie kierunkowe), dzieliłby się podstawową wiedzą z zakresu storytellingu, budowania postaci, fabuł. Ale też pokazywania, jak zaprząc do projektowania emocji czytelniczych można narzędzia znane z teorii literatury, gramatyki opisowej czy poetyki.

Słowem: miejsca, w którym polonistyczna wiedza znajdowałaby praktyczne zastosowanie.

Teraz możesz zostawić mi swojego maila.

Daję Ci słowo (a nawet całe zdanie!), że poinformuję Cię, gdy na stronie pojawi się nowy tekst. Bo po to tu jesteś, prawda 🙂?